2016. december 12., hétfő

Karácsonyi vásárok Magyarországon

Bár az Adventi időszak már javában tart, bőven van lehetőségünk egy-egy vásárban hangolódni az ünnepekre, lelkileg készülni a Karácsonyra.
Nem is maga a vásárlás élményéért érdemes ellátogatni, hiszen a legtöbben nem ajándékokért mennek a különböző vásárokba, hanem a gőzölgő forralt bor és puncs, a csábító hurka és sültek illatáért. A feldíszített utcáknak köszönhetően mindenki hamar ünnepi hangulatba kerül.
Bár sajnos (?) itthon egyelőre hóesés nem járul hozzá az ünnepléshez, bízzunk benne, hogy szép fehér Karácsonyunk lesz.

Hazánkban rengeteg kisebb nagyobb városban kezdetét vette a készülődés a Karácsonyra, ezen az oldalon település szerint kereshetünk adventi programokat, karácsonyi vásárokat.

1. Budapest

A fővárosunk legtöbbünknek helyben van, nem lehetett kihagyni a listáról. Érdemes ellátogatni akár fővárosiként, akár vidékről, hiszen Budapest télen-nyáron gyönyörű, hát még feldísztve és ünnepi fényekbe öltöztetve.



Karácsonyi vásárt a belvárosban majdnem minden sarkon találunk, személyes kedvencem a Vörösmarty tér, ahol nem csak gazdag étel-ital kínálattal találkozunk, hanem a szervezők programokkal és készülnek az erre az időszakra felállított színpadon. Ezen a vásáron kicsik és nagyok is jól érezhetik magukat, hiszen minden korosztály számára vannak érdekes programok. A térhez kapcsolódva a Fashion Street is kapott fénydíszeket, ott is érdemes körülnézni a bódék között.
A Deák tér közelében a Városháza parkban is készülnek programokkal, vasárnaponként közös gyertyagyújtáson is részt vehetünk.
A Bazilikánál nem csak ingyenesen korcsolyázhatnak a gyerekek, hanem ünnepi 3D-s fényjátékot is megcsodálhatunk (eddig csak külföldön láttam ilyet, hihetetlen milyen dolgokat képesek felvarázsolni az épület falára!).
A felsoroltakon kívül sétálgathatunk a Várkert bazárban, az Erzsébet téren, az Andrássy úton, a Városligetben, illetve a utazhatunk a BKK által ígért idén is üzembe kerülő fényvillamoson, amitől garantáltan karácsonyi hangulatba kerülünk.

2. Sopron

A soproni adventi vásár november 25.-étől Szentestéig tart.
A Főtéren nem csak az óriási fenyőfát, hanem hazai kézműves termékeket és forralt bort, puncsot is kóstolhat az odalátogató.
Gyertyagyújtás itt is lesz, vasárnaponként az óriási koszorúnál lehet részt venni benne.

Forrás
A programok itt tekinthetők meg, kicsiknek, nagyoknak egyaránt élmény lehet.

3. Győr

Az adventi vásár itt is november 25-én nyitott, különféle programokat találhatunk a győri advent hivatalos oldalán.
A fesztivál a Széchenyi téren lesz, ahol a feldíszített fenyő mellett rénszarvas szánnal és Betlehemmel találkozhatnak a gyerekek.
December 16-18-i hétvégén Punnany Massif és Caramel is fellép, már csak értük is érdenes ellátogatni :)

Forrás


4. Pécs

A Pécsi Adventi vásáron rengeteg állandó program mellett hétvégenként más és más fellépővel találkozhatnak a vendégek. Lesz Mikulás, Betlehem, forralt bor és sok sok finomság. A Rotary Club jóvoltából az adventi időszak alatt minden nap egy-egy rászoruló gyermeknek kedveskednek ajándékkal. Programfüzet itt található.
Képtalálat a következőre: „pécs karácsony”
Forrás


5. Debrecen

Debrecenben a Kossuth téren felállított karácsonyfával várják az odalátogatókat. Itt is megnézhetjük az adventi gyertyagyújtást, koncerteken vehetünk részt, kézművesek, iparművesek termékeit vásárolhatjuk meg. Részletes programot itt találunk.

Forrás

6. Békéscsaba

A csabai karácsonyi vásáron az árusoktól a forralt boron kívül kenyérlángost és sült gesztenyét is vehetünk, jótékonykodásból pedig itt sem lesz hiány. A kisgyermekeket ingyenes vidámpark és korcsályázási lehetőség várja. A vásár Szilveszterkor, az utcabállal ér véget, a Szent István térre várják az Óévet búcsúztató látogatókat is. Programokról itt lehet tájékozódni.

Forrás


Az ország telis tele van szép helyekkel, ha ti is tudtok kihagyhatatlan vásárról, akkor küldjétek el és frissítem a cikketJó készülődést kívánok, kellemes ünnepeket és sok sok szeretetet!

2016. december 7., szerda

A tökéletes mézeskalács

Rengeteg recept van a különböző magazinokban, interneten, ami közül bőven lehet válogatni, hogy a legtökéletesebb mézeskalácsot készíthessük..
Idén kipróbáltam egy új receptet, amit gyorsan mindenkivel meg is kóstoltattam, rengeteg pozitív visszajelzést kaptam. A receptet a NOSALTY oldalán találtam, de annyit módosítottam rajta, hogy az eredeti maximum a hozzávalók arányában volt felismerhető (pontosan úgy, mint bármelyik mézeskalács).

A mézeskalácsot el lehet készíteni egy nap alatt is, de ha kicsit több időt szánunk rá, úgy még finomabb lesz. Egy órát, de egy éjszakát is lehet pihentetni a nyújtás előtt, a cukormázzal pedig csak teljesen kíhűlt állapotban tudjuk szépen bevonni.



Megosztom veletek, mert sokan kértétek, és nem mellesleg kipróbáltam, kóstoltam és meg vagyok vele elégedve. Ebből az adagból kb. 150 db kisebb mézeskalács készülhet, de hamar elfogy, ez a szám egyáltalán nem sok!

Hozzávalók:

  • 760 g liszt
  • 340 g porcukor
  • 100 g margarin
  • 4 db tojás
  • 7 ek méz
  • 0,5 ek szódabikarbóna
  • 0,5 ek fahéj
  • 1 ek mézeskalács fűszerkeverék

    +
  • liszt a nyújtáshoz a tészta alá
  • 1 tojás a kenéshez


Elkészítés:

A lisztet, a porcukrot és a szódabikarbónát összekeverjük a fahéjjal, illetve a fűszerkeverékkel. A szobahőmérsékletű margarint, a tojást és a mézet hozzáadjuk majd összegyúrjuk a szilárd hozzávalókkal. Gömböt formázunk, majd fóliába csomagolva a hűtőben pihentetjük (minimum fél órát).
A hűtőből kivéve belisztezett nyújtólapon 3-5 cm-re kinyújtuk, majd különböző formákkal kiszaggatjuk. A tepsibe szellősen helyezzük, hiszen szépen nő a térfogata, aki esetleg a vékonyt tésztásat szereti nyújtatja ennél is vékonyabbra.
Az előkészített süteményeket bekenjük tojással (ha esetleg magokat szeretnénk belenyomkodni, most tudjuk megtenni), majd 160C°-on alul-felül sütésen 10-15 perc alatt megsütjük.

A sütőből kivéve néhány órát pihentetjük (akár egy napot), majd cukormázat készítünk.

Hozzávalók:

  • 1 tojásfehérje
  • 200 g porcukor (csak ez jó!)
  • 1 ek citromlé

Elkészítés:

A tojást robotgéppel 1-2 percig kavarjuk, majd adjuk hozzá a cukrot, legvégén pedig a citromlevet. A kanálról nem csöpöghet, nagyjából sűrűbb tejföl állagot kell kapnunk.

A kihűlt mézeskalácsokra zsírpapírból hajtogatott zsákokba (vagy vékony fejű habkinyomóba) töltjük a cukormázat és tetszés szerint kidíszítjük.

Zsírpapír zsák készítése:

Egy négyzet alakú papírt ketté vágunk az átló mentén. A kapott háromszög csúcsát felfelé tartva a bal oldalát behajtjuk a papír közepéig, kis tölcsért kapva ezáltal. A jobb oldalt felgörgetjük a tölcsérre, ha nem elég nagy a lyuk a tölcsér alján, méretre vágjuk.
Készítettem egy nagyon szép magyarázó rajzot paintben, remélem ez segítségetekre lesz :D

Az elkészült mézeskalácsokat dobozba rakjuk, majd egy zsírpapír réteggel lefedve alma cikkekkel rakjuk el puhulni.
Nagyom finom és puha mézeskalácsok lesznek, amiket akár helyben elfogyaszthatunk, de készíthetünk belőle ajándékot, vagy tárolhatjuk egészen karácsonyig, hiszen nagyon sokáig eláll. :)


További képeket, ötleteket az instagram oldalamon találtok, de írjatok, bármi kérdésetek lenne, receptölteteket is szívesen várok! :)